SROVNÁNÍ STOLNÍCH MIXÉRŮ – jak správně vybrat?

Velmi často se setkávám s dotazy týkajících se správného výběru stolního mixéru. Není také divu, vždyť smoothies k snídani, krémové polévky k obědu, skvělé domácí omáčky k odpolednímu grilování nebo večerní koktejly se těší čím dál větší popularitě, a to nemluvím o rostlinných mlékách či domácích pomazánkách apod.

Přání koupit si opravdu dobrý mixér, který přípravu všeho výše uvedeného zvládne na jedničku, se pak ovšem záhy promění v neúnavný shon pro získávání informací, který dokáže člověka pořádně otrávit. Značek na trhu je opravdu mnoho, a každá nabízí hned několik variant stolních mixérů, proto má spotřebitel možnost vybírat ze skutečně nepřeberného množství přístrojů. Ne jinak je tomu také v případě značky KitchenAid. Donedávna byl  k dispozici pouze stolní mixér Artisan s označením 5KSB5553 (mnozí si jistě také vzpomenou na téměř totožný model s označením „ULTRA Power“, který Artisanu předcházel – na obrázku vlevo).

4103uh0bil 16275_1

Tato situace se však před nedávnem změnila a v současné době můžete vybírat hned z pěti různých modelů (abyste to rozhodování náhodou neměli lehké 🙂 )

Účastníci srovnání tedy jsou:

1) Mixér Diamond 5KSB1585

5ksb1585-l-s

***

2) Mixér Artisan 5KSB5553

5ksb5553-l-s

***

3) Mixér s magnetickým pohonem 5KB5080

5ksb5080-l-s

***

4) Mixér Artisan Power 5KSB7068

5KSB8270

***

5) Mixér Artisan Power Plus 5KSB8270

5KSB8270


Není náhodou, že jsou uvedeny v tomto pořadí. Přístroje jsem seřadila od standardního mixéru, přes zlatý střed až po „Bivoje“ dnešního klání, kterého si záměrně nechám až na konec 🙂

1) Mixér Diamond 5KSB1585


5ksb1585_tld14_002-l-m 5ksb1585_er_front-l-m

Mixér Diamond 5KSB1585  je základem v kuchyni, je jakýsi standard, který KitchenAid nabízí v poměru cena – výkon. Oproti podobným výrobkům na trhu je to stále bojovník v prvních liniích, který může svou příslušnost k věhlasnému jménu KitchenAid bez obav hrdě přiznat, nicméně pokud toužíte po Ferrari, musíte sáhnout po vyšší řadě, a tou je Artisan.

Mixér Diamond se liší především designem, který je spíše účelový než elegantní, výběr barevných odstínů je užší, a v neposlední řadě také nenabízí možnost výběru z více velikostí nádob. K přístroji pasuje jediná nádoba, a přes to vlak nejede. „Tuning“ nepřipadá v úvahu, protože díky konstrukci nádoby s přírubou v jednom jediném kuse, na přístroj jinou nádobku zkrátka nenasadíte. Proto si dobře rozmyslete, zda chcete přístroj spíše na tekuté pokrmy, či zda budete chtít mixér využívat také na sekání, drcení, výrobu pesta apod. K tomuto bude potřebovat menší nádobku, a ta je součástí modelu Artisan 5KSB5553.

Mixér Diamond je lehčí, což se odráží na jeho stabilitě. Putovat po lince vám sice nebude, nicméně občas si trochu zatancuje, pokud se rozhodnete mu dát „zabrat“ s větším množstvím surovin. Co na tomto přístroji však oceňuji, je program pozvolného zvyšování otáček zabraňující nechtěnému vystříknutí tekutin nebo přichycení surovin k mixovacím nožům. Tento program postupně projede všechny rychlosti a na závěr procesu se program sám zastaví. Program je nastaven automaticky na 1 minutu a 37 vteřin. O nic se nemusíte starat, mixér zajistí vše sám.


2) Mixér Artisan 5KSB5553

11_tld0790-18-l-m5ksb555_er_face-l-m

Mixér Artisan 5KSB5553 nemusím nijak zdlouhavě představovat 🙂 Jak jsem již uvedla, jedná se o stálici, model, který je na trhu již velmi dlouho – jeho předchůdce nesl označení 5KSB552 a místo nápisu Artisan jej zdobilo označení „Ultra Power“. Stolní Mixér Artisan 5KSB5553 disponuje skleněnou nádobou o objemu 1,5 l a menší nádobkou 800 ml z tvrzeného plastu bez obsahu BPA.

Vyniká robustní a stabilní základnou z litého kovu s protiskluzovými gumovými nožičkami. Je k dispozici v celkem 14 barvách, včetně „Artisanovských“ luxusních variant jako je: „Broušený nikl“ či „Chrom“. Označení „Artisanovské barvy“ (pro ty nezasvěcené) používám proto, že řada kuchyňských spotřebičů z řady Artisan má své typické odstíny, které jiné řady nemají, tudíž je docela problematické barevně doladit přístroje z jiných řad, pokud u některého z přístrojů zvolíte „Artisanovský odstín“. Ještě více polopaticky: Klasické odstíny jsou: mandlová, červená, černá a stříbrná. V těchto odstínech se vyrábí všechny přístroje KitchenAid, včetně nádobí, a navzájem je v kuchyni hezky sladíte v jednotný celek, aniž by kohokoli napadlo, že se jedná o výrobky z různých řad. Pokud se však rozhodnete zakoupit např. kuchyňský robot KitchenAid Artisan v jiném odstínu, než ze čtyřech uvedených, budete se muset poohlížet po produktech ze stejné řady, anebo zkrátka barvičky kombinovat 🙂 (což mnohdy vypadá také velice hezky!)

Teď ale zpět ke stolnímu mixéru Artisan 5KSB5553. Kromě toho, že je těžší než mixér Diamond (a tudíž i stabilnější), že je k dispozici ve více odstínech a že má dvě pracovní nádoby, je nutné uvést, že je také o něco tišší. Věřte tomu nebo ne 🙂 Ne že by byl rozdíl tak znatelný, ale ze svých zkušeností mohu potvrdit, že je o něco tišší společník v kuchyni než jeho bráška Diamond 🙂

Rozdíl ve výkonu by být neměl, což potvrzuji – oba fešáci zvládnou úkony stejně. Jen ten Artisan je tak nějak hezčí 😀 A co si budeme povídat, sklo je sklo, a toho se v kuchyni držím  🙂 Ne že byste snad v Diamondu nerozmixovali horkou polévku (to teda rozmixujete, a naprosto s přehledem!), ovšem varné sklo u modelu Artisan ve mně budí větší důvěru. Ale to je jen můj osobní pohled na věc 🙂


3) Mixér s magnetickým pohonem 5KB5080

mdb_potatopusher_swiertz_55790-l-m 5ksb5080ca_magneticdriveblender_3-4_pitcher-l-m

Již na první pohled je patrné, že s předešlými modely má pramálo společného. Jedná se o zcela nový typ mixéru, který v podstatě nelze s předešlými modely v ničem srovnávat. Řekněme, že je to hodně vzdálený příbuzný 🙂 Je dvojnásobně těžší (váží téměř stejně jako kuchyňský robot Artisan), během mixování vyvine téměř dvojnásobné množství otáček (20.000 ot./min. a výkon 2HP), nádoba se na něj nenasazuje, nýbrž se do něj zasouvá – díky unikátnímu systému zapouzdření, a otáčky z motoru jsou do nádoby převáděny pomocí magnetů, nikoli pomocí unašeče (tření je tak sníženo na minimum, a otáčky z motoru jdou „v plné palbě“ rovnou do nádoby, tedy s minimálními ztrátami na výkonu).

Mixér má 4 přednastavené programy + funkci Pulzování + manuální režimV praxi to tedy vypadá tak, že nádobu o objemu 1,8 l (tvrzený plast bez BPA odolný vůči vysokým teplotám) naplníte surovinami, zasunete do pouzdra mixéru, uslyšíte zacvaknutí (nádoba pevně dosedne, a cvaknutí je pojistka, která nádobu drží na místě „děj se co děj“). Rovněž víko nádoby pevně dosedne do pouzdra, tedy neexistuje možnost, že by se vám suroviny během mixování rozprskly a vyzdobily vám kuchyňský strop abstraktní malbou. Pokud to s množstvím surovin přeženete, zejména s těmi horkými, a stoupající pára v nádobce bude vytvářet tlak, hrozí maximálně to, že vám během mixování část tekutiny pozvolna vyteče okolo stěn nádoby mixéru, nicméně i nadále zůstane v pouzdře, které budete muset následně otřít. To je celé. Žádné vystříknutí surovin směrem vzhůru, ani nutnost přidržovat víko během mixování. To je přidržováno pomocí zmíněného pouzdra, které víku nedovolí pohyb ani o milimetr 🙂

Takže abych se vrátila zpět: po zasunutí nádobky do pouzdra navolíte jeden ze čtyř programů, stisknete ovládací tlačítko, a můžete v klidu odejít z kuchyně. Přístroj si vše zorganizuje sám – sám zkontroluje obsah nádoby, přizpůsobí a postupně v průběhu mixování navýší otáčky, a po ukončení programu se sám zastaví a informuje vás líbivým „Artisanovským cinknutím“ (zde je „Artisanovské cinknutí“ myšleno v kontextu s řadou P2, která už tak líbivý upozorňující tón nemá – obzvláště majitelé rychlovarných konvic s označením 1722 dobře ví, o čem mluvím 😀 Tohle by mohl KitchenAid ještě jednou promyslet, protože tón, který používá řada P2 by po ránu vzbudil i sousedy o dva bloky dál).

Samotný provoz mixéru s magnetickým pohonem už však tolik tichý není, což nejspíše není žádné překvapení, ale pro jistotu to stejně uvedu. Pokud vezmete v potaz výkon 2 koňské síly a otáčky, je vám nejspíše jasné, že to tichý společník nebude, a že pokud si budete chtít mixovat koktejl po desáté večer, budete mít nejspíše ráno přede dveřmi „děkovný dopis“ souseda z bytu vedle 😀 Ovšem během dne se jeho hlučnost ztratí, a to nadýchané pěnové smoothie, mandlové mléko jako obláček anebo dokonale pěnová paštika za ten rámus prostě stojí :-).

Já jsem se do Mixéru s magnetickým pohonem zamilovala okamžitě, a nedám na něj dopustit 🙂 Ne že by Artisan 5KSB5553 nebyl dost dobrý – kdyby nebyl, byl by Mixérem s magnetickým pohonem nahrazen, ovšem oba jsou zkrátka určeny pro jinou domácnost. Artisan 5KSB5553 je tišší, má možnost využití dvou různých nádob, a vše zvládne uspokojivě, tak akorát pro běžné potřeby domácnosti (polévky, přesnídávky, koktejly, smoothie, když na to přijde i těsto na palačinky nebo paštiky). Ovšem pokud totéž připravíte pomocí Mixéru s magnetickým pohonem – výsledek prostě bude o pár stupínků výš a hlavně rychleji 🙂 „Magneťák“ pracuje v řádech sekund.  Konzistence výsledného pokrmu je velmi, ale opravdu velmi jemná a nadýchaná. Takže místo játrové paštiky budete mít játrovou pěnu 😀 Velmi jej oceníte zejména při výrobě rostlinných mlék, kde oproti modelu 5KSB5553 nezanechá téměř žádnou zbytkovou drť, anebo při přípravě smoothies, kdy opravdu zpracuje i to, s čím by 5KSB5553 měl trochu potíže.


4) KitchenAid Mixér Power 5KSB7068

&

5) Power Plus 5KSB8270 (nádoba s ohřevem)

p160228_01-l-m5ksm8270_ca_3-4-l-m

„Doposud nejvýkonnější model stolního mixéru KitchenAid.“

S tímto výrokem výrobce mohu jedině 100% souhlasit. Pokud jsem si myslela, že po uvedení „mixéru s magnetickým pohonem“ již KitchenAid vytáhl veškerá esa z rukávu, byla jsem na omylu…

Než se o mixéru Artisan Power rozepíšu více, upřesním hned ze začátku rozdíl mezi modely Power 5KSB7068 a Power Plus 5KSB8270. Power Plus má to svoje „plus“ v ohřevné pracovní nádobě a ve třech přednastavených programech. Nic víc 🙂 Výkon mají totožný včetně otáček. Pokud tedy chcete výkon, ale jste vyznavači RAW stravy a tedy vás ohřev na téměř 70 stupňů nezajímá, pak je pro vás model Power (tedy model bez ohřevu) ideální volbou. Pokud vás ovšem pouhá RAW strava neuspokojí a chcete si sem tam pomocí mixéru připravovat i teplé polévky nebo hledáte mixér pro přípravu a ohřev kojenecké výživy, pak volte model Power Plus 🙂 Zvládne připravit polévku i z mraženého hrášku (do pěti minut), a to je teprv po náročném pracovním dni ta pravá výhra 😀

Teď už ale k popisu produktu (věnovat se budu modelu Power Plus):

Na první dojem je to opravdu „kus“. Váží víceméně stejně jako Mixér s magnetickým pohonem, jen má jinak řešenou základnu, která je v konečném součtu méně prostorná, takže se vám bude do kuchyně lépe pasovat než zmíněný „Magneťák“. Nicméně je o 5 cm vyšší (tedy konkrétně na výšku měří téměř 45 cm oproti Mixéru s magnetickým pohonem, který má na výšku 40 cm).

Nádoba o objemu 1,6 l se na něj nasazuje, tedy žádné zapouzdření víka jako u Mixéru s magnetickým pohonem. Spodní část nádoby je však pevně usazena do silikonové těsnící obruby, která zajišťuje lepší stabilitu při vyšších otáčkách. Základna i samotná nádoba jsou ve tvaru čtverce. Nádoba má dvojité stěny, což zajišťuje nejen udržení teploty výsledného pokrmu, ale především bezpečnost (mixér je totiž vybaven možností ohřevu, tedy můžete s jeho pomocí připravit také horkou polévku např. ze zmraženého hrášku za dobu cca 5 minut.). Zde však upozorním na to, že při sejmutí nádoby z mixéru doporučuji vyšší míru obezřetnosti při manipulaci, protože vespod nádoby se rovněž nachází kovový unašeč, který může být díky ohřevu nádoby horký!

Samotný provoz je velmi hlučný, hlučnější než u Mixéru s magnetickým pohonem, což je při výkonu 3,5 HP více než jasné. O tom, zda KitchenAid přijde s nějakým protihlukovým krytem na mixér, zatím nemáme žádnou informaci, tedy zatím počítejte s variantou, že tento přístroj nijak neodhlučníte. 🙂

Na výběr máte ze tří přednastavených programů: Polévky, Smoothie a Džusy + funkce samočištění + manuální režim s 11 rychlostmi.

Vzhledem k vysokým otáčkám má směs tendenci se uvnitř nádoby mírně zahřívat i bez použití funkce ohřevu (zejména pokud mixujete déle než 45 sekund). Ovšem zatím jsem náhodným měřením teploty výsledného pokrmu nikdy nenaměřila teplotu vyšší než 40 stupňů. Museli byste směs zpracovávat přednastavenými programy dvakrát za sebou, aby se vám suroviny znatelněji zahřály – ale ruku na srdce, dvakrát po sobě program nikdy nepoužijete 🙂 Obvykle vám totiž bude stačit zpracovávání surovin v čase o průměru 5 – 15 sekund, takže zahřívání surovin se lehce vyhnete. Naopak, pokud chcete připravovat kojeneckou výživu, u které je pokojová teplota žádoucí, tento jev velmi oceníte 🙂

celá recenze na tento produkt zdeDoufám, že vám moje srovnání s výběrem trochu pomohlo, a pokud ne, přikládám opět srovnávací tabulku, kde máte veškeré potřebné údaje přehledně porovnány 🙂

blender_srovnani oprava

 

 profil

E-shop: www.kitchenaid.cz

Facebook: https://www.facebook.com/KitchenAidCeskaRepublika

Všeobecné dotazy, objednávky a dostupnost zboží: info@kitchenaid.cz